Den v týdnu - poznámky k úkolu

Máme určit den v týdnu pro zadané datum. Používáme klasický (pro naši kulturní oblast) Gregoriánský kalendář. Jednotlivé měsíce v roce mají po řadě 31, 28 (nebo 29), 31, 30, 31, 30, 31, 31, 30, 31, 30, 31 dní. V Gregoriánském kalendáři je přestupný každý rok, jehož číslo je násobkem 4, s výjimkou celých století, která přestupná nejsou. Roky, jejichž letopočet je dělitelný 400, ovšem přestupné jsou, ačkoliv to jsou celá století. Tedy například roky 1900 a 2100 nejsou přestupné, zatímco rok 2000 přestupný byl. V přestupném roce má únor 29 dní, zatímco v nepřestupném 28.

To by Vám k vyřešení úlohy mělo stačit. Ještě taková poznámka ohledně toho, od jakého data začít. Zkuste si promyslet, že nepotřebujete porovnávat vůči určitému datu, resp. jednoduše se Vám bude počítat počet dní uplynulých od 1.1.roku 0. A že nevíte, co bylo ten den za den? (Kromě toho, že tehdy tento kalendář ještě dávno nepoužívali.) Nevadí, stačí si tipnout - a pak to porovnat s nějakým dnem, který víte (třeba s dneškem) - a o konstantu posunout. Snad jsem Vás touto poznámkou příliš nezmátla... ;)

A ještě jedna rada k syntaxi. Mohlo by se nám hodit mít pole, které má předem nějaké konstantní implicitní hodnoty. To v Pascalu provedeme takto:

pole_cifer: array[0..9] of string = ('nula', 'jedna', 'dva', 'tri', 'ctyri', 'pet', 'sest', 'sedm', 'osm', 'devet');
Samozřejmě, že vy asi nebudete potřebovat zrovna názvy jednotlivých cifer - ale konkrétní použití je již na Vás. ;)